Někdy slýcháváme: "já mám umělý vánoční stromeček, nechci ničit přírodu". Pravda či omyl? Bohužel velký omyl. Vánoční stromky vyráběné z umělých hmot škodí přírodě rovnou dvakrát. Poprvé při samotné výrobě a podruhé při likvidaci. V obou případech je to proto, že pro jejich výrobu a pak pro likvidaci je potřeba hodně energie a při zpracování plastů se uvolňují škodlivé látky do ovzduší. A když necháte vysloužilý plastový stromek někde válet, budou škodit takzvané mikroplasty. Plastové stromky jsou navíc často převážené z opačného konce planety a to přírodě také neprospívá.
Živé vánoční stromky jsou přírodní produkty, které při své likvidaci poslouží buďto jako neškodný zdroj energie (spálí se), nebo se vrátí do přírody třeba v podobě štěpky jako mulč v zahradě, nebo jako krmivo pro zvířata. Živý stromeček představuje i nižší riziko pro vznik a šíření požáru. Pokud by náhodou začal hořet, neuvolňuje toxické látky z hořících plastů a zpomalovačů hoření. Plantáže jsou navíc zakládané za cíleným účelem a stromečky na ní nemohou růst nekonečně dlouho. Jsou totiž sázeny na malou vzdálenost a po 13 letech by měly "těsno" a živořily by.
Je také dobré vědět, odkud stromek pochází. Určitě je lepší, pokud rostl 7-12 let v české republice, než když jde o rychle vyhnojené jedince převážené přes půlku Evropy.